Kalender

Se alle Helsingør Svømmeklubs event og stævner.

Hold øje med nye arrangementer i svømmeskolen og på eliteplan.

Konkurrence
Svømmeskolen
Andet
Se hele kalenderen

Helsingør Svømmeklub takker for støtten til vores sponsorer

I Helsingør Svømmeklub kan alle lære at svømme på ét af vores mere end 200 undervisningshold. Vores konkurrenceafdeling er på vej mod toppen af dansk svømning, og vi samarbejder tæt med Team Danmark



Klubmodul henter siden
E47 afsnit 1 i Helsingør
Bekræft din deltagelse i E47 afsnit 1 af 4 tirsdag den 19. november 2019 nederst i mailen
 
Vi har brug for hjælp for at få stævnet til at køre glat, meld tilbage på denne mail hvis du kan byde ind:
2 forældre til at smøre official-sandwich fra kl 15:30
4 forældre til at hjælpe med bane og vendetove fra kl 16:30
1 forældre til at gå med kaffe, vand og slik, og til at hænge programmer og resultater op fra kl 16:30
Endnu 1 official med modul 2 
 
Tidspunkter: 
Adgang til omklædning: kl. 16:45
Indsvømning: kl. 17:00-18:00 (8 baner)
Stævnestart: kl. 18:00 (8 baner fra 18:30)
Stævneslut: kl. 20:30
Officialmøde: kl. 17:15
Holdledermøde: kl. 17:00

Bemanding:
Overdommere: Morten Blach-Madsen og Søren Voller
Starter: Ray Kuramoto
Speaker: Peter Færch
Sekretariat: Lars Jensen og Marianne Lange
Ledende tidstager: Jane Skjøth-Rasmussen og Finn Reinstrup
Stævneleder: Nikoline Juul Nielsen (tlf 60150174)

Officials fra Helsingør, mangler en M2:
Karsten Thygesen (1)
Tonni Jørgensen (1)
Christine Redenstam (1)
Stine Weber (1+2)
Gitte Mortensen (1+2)

Program:
Løb 1: 50 m bryst piger
Løb 2: 50 m bryst drenge
Løb 3: 100 m fri piger
Løb 4: 100 m fri drenge
Løb 5: 100 m IM piger
Løb 6: 100 m IM drenge
Løb 7: 50 m ryg piger
Løb 8: 50 m ryg drenge
Løb 9: 4x50 m fri piger
Løb 10: 4x50 m fri drenge

Praktik:
Ure (kuffert) står i det hvide skab overfor kontoret.
Peter Færch sætter anlæg op.
Lars Jensen sætter sekretariat op.
Banetove er i og SPEEDO vendeflag oppe kl. 16:45.
Der skal laves 8 tidtagermapper (et løb på hver side) og 10 + 7 dommermapper, inkl. disk-sedler. De ’normale’ programmer med tidsplaner printes og omdeles desuden til trænere i hallen.

Forældre-opgaver før stævnet:
• Smøre sandwich til officials og hjælpere.
• Sætte stole frem i start- og vendeende ved alle 8 baner.
• Sætte bord til sekretariat og til speaker frem.
• Hjælpe med at sætte banetove i og vendeflag op.
• Sætte spande frem i startende (står på øverste hylde i glemmerummet).
• Sørge for kaffe og vand til sekretariatet, og vand til officials.
• Sætte program op på glas-mosaikken.
 
Forældre-opgaver efter stævnet:
• Sætte borde og stole på plads efter stævnet.
• Gå en runde i hallen og samle skrald op.
• Tage programmer ned af mosaikken og af glas-buret.
• Tage banetove op, og evt. vendeflag.
• Rydde op i køkken og klublokale.
Tilmeldte
37 /150
Tilmeldingsfrist
11.11.2019
Tidspunkt
19.11.2019 kl. 16.45 - 19.11.2019 kl. 20.30
Sted
Helsingør Svømmehal
Pris
0,00 kr.
Du har efterfølgende mulighed for selv at rette din tilmelding eller afmelde dig, under 'Mine tilmeldinger'

Helsingør Svømmeklub

Borgmester P. Christensens Vej 14

3000 Helsingør

 

 

42 75 22 29